Pomník Horymírova koně Šemíka a dřevěná zvonice

Název

Pomník Horymírova koně Šemíka a dřevěná zvonice

Popis

Desátá Brdská zajímavost. " V Neumětelích se věřilo a věří, že zde Šemík, věrný kůň rytíře Horymíra zakopán leží"
Památkově chráněný Pomník Horymírova koně Šemíka se nachází v parčíku za hřbitovem, u silnice. Pomník byl zhotoven roku 1887, nákladem 185 zlatých, které věnoval kníže Schwarzenberg. Byl opracován v lomech obce Lounína, kamenickým mistrem Velíkem ze Tmaně. Pomník je v obci ve velké vážnosti, vztahují se k němu i různé pověry, např.: „kdyby někdo s kamenem pohnul, stihlo by obec velké neštěstí„ nebo „blíží-li se nějaké nebezpečí, varuje kámen osadníky klepáním a rachotem". V obecní kronice je zaznamenáno, že „když v letech 1813-1815 chtěli Rusové hrob otevříti, šturmovali v obci na zvony, seběhli se místní a vojáky vyhnali". Se zlou se potázal v roce 1860 i pražský archeolog, který chtěl hrob Šemíka zkoumat a který byl z obce vyhnán.
První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1331. Neumětely, vesnice typicky zemědělská již od pradávna, jsou známé především díky pověsti o Horymírovi a jeho koni Šemíkovi. Pověst byla v 16. století poprvé zapsána v Kronice české, letopiscem Václavem Hájkem z Libočan. Později koncem 19. století byla převyprávěna spisovatelem Aloisem Jiráskem ve Starých pověstech českých, a ty jsou dodnes školní četbou. Tak se stalo, že obec Neumětely znají již od školních let téměř všichni, jako sídlo bájného rytíře Horymíra, jehož věrný kůň Šemík tu byl svým pánem pochován před vraty jeho tvrze.
Památkově chráněná, celodřevěná zvonice krytá šindelem byla postavena po roce 1763, nákladem hraběte Kaunice z Osova, který zakoupil v tom roce Neumětely od Vratislava z Mitrovic, pána na Lochovicích. Má čtvercový půdorys o rozměrech 6m x 5m, dřevěná stavba je na zděné podezdívce, která dosahuje na západní straně výšky 2 m. Celková výška zvonice je necelých 7 m. Před dveřmi jsou dva schody tvořené velkými balvany, údajně z Plešivce. Velké kameny v dávných dobách sloužily jako náhrobní kameny, kryjící pohanské hroby na kostelním návrší. Uvnitř zvonice je na dřevěné konstrukci zavěšen jediný zvon, který se zachoval až do dnešních dnů. Na stěně zvonu je nápis G.W.Z.M. ANNO. 1637. S. PETRVS. Na okraji zvonu je další nápis ANTONI. ARNOLT . G , zřejmě jméno zvonaře. Dnes se zvoní pouze při úmrtí a při pohřbu.

Období

Statistiky

  • 16 fotek
  • 1 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Pomník Horymírova koně Šemíka a dřevěná zvonice
Komentáře Přidat